About me

Hi there.

I guess you're wanting to know who I am. I mean, let's face it: you've just clicked on the About me button and I don't know why else you'd want to click there.

My name's Maria. Like that little sidebar over there says, I'm Estonian by upbringing and New Zealand(ish) by residence. My home is on the South Island.

The purpose of this blog isn't clear to me yet. Partially it is to keep my English family amused and occupied. They don't do that well with Estonian; doubt that it'll change anytime soon either.

Partially, though, it is to keep myself amused and occupied. Writing is how I unload and destress, and how I build joy and share experiences. Every day Estonian gets just that little bit harder to think in, so when a thought is raging to be shared in English, this is where I unload it all.

You like it here? You're welcome.
You don't like it here? My condolences, but you did click on this page yourself, you know.

Have a good day, guys.

5 comments:

 1. Tere Maria.
  Olen ikka vaikselt Sinu blogil silma peal hoidnud:) Kui mul ainult oleks võimalus Uus Meremaale kolida....
  Ma ei leidnud Sinu e-maili aadressi. Et mul tekkis selline kysimus...v6iksin ka googli abi kasutada aga ehk on sul ka mingeid kogemusi.
  Et Sa tegelesid langevarju hypetega Wanakas. Kas teil oli seal ka mingeid abielu ettepaneku hüppeid? Sydney ümber üks firma pakub http://www.giftsthatthrill.com.au/gifts/skydiving-experiences/sydney_wollongong/az9717
  aga ma eelistaksin NZ palju parema meelega.
  Et kas Sul on ehk infi NZ kohta?
  Ette tänades
  Külli
  estoniak@gmail.com

  ReplyDelete
 2. Anonymous4.11.13

  Ahoi! Mina olen Säde ja pesitsen praegu Austraalias. Umbes 10 päeva pärast sõidan aga Christchurchi ja jään Uus-Meremaale seiklema mõneks ajaks. Muu hulgas olen langevarjur ja ELAKis alati kõik räägivad Mannist kes elab Uus-Meremaal ja ma mõtlen, et kui ma sinnakanti juba tulen siis võiks äkki tuttavaks saada? Anna teada mis sa mõtled, minu email on piret.lain@gmail.com :)

  ReplyDelete
 3. Tere,

  Olen fänn ja sooviksin Sinu käest paari asja küsida, aga ei leia kusagilt emaili. Kindlasti on see sul ka salastatud, et minusugused seda kergesti ei leiaks. :) muidu oleks postkast kirju täis. Kas Sa palun saaksid mulle kirjutada eve.ilves87@gmail.com. Ette tänades, Eve :)

  ReplyDelete
 4. Hi Maria,
  Thank you for thinking about me!
  Our house has wooden floors so we aren't after any carpet sorry. You could try www.freecycle.org - someone might snap it up! Hope all is well with you and your family! These wee ones are such fun aren't they!
  Amy

  ReplyDelete
 5. Hi Maria,
  Would love to send you a Christmas card but need your address. annahuddleston@gmail.com
  A

  ReplyDelete